Popularno zbog svojih intenzivnih boja i interesantnog oblika, ovo cveće je s razlogom iz leta u leto tako omiljeno u našim baštama i na terasama.

Živopisna, ljupka i vrlo zahvalna, fuksija, poznata u narodu kao minđušica, cveće je koje će vam ulepšavati celo leto.
Cvetovi fuksije sastoje se od četiri latice koje formiraju čašicu, iz koje se pružaju dugi prašnici i tučak, a svojim interesantnim izgledom podsećaju na zvončiće i balerinu u toku plesa.
Postoji mnogo različitih vrsta fuksija, a iako je priznato 110, veruje se da ih ima više od 2.000, pa ne čudi što je ova biljka dostupna u mnogo boja: crvenoj, ljubičastoj, beloj, plavoj, ružičastoj... kao i u raznim nijansama, pa čak i kombinacijama boja!

Saveti za uzgajanje fuksije
Sadnja fuksije: Idealno mesto i zemljište
Ova biljka se sadi u maju ili junu, nakon što prođe opasnost od zakasnelih zimskih mrazeva. Presađuje se u novembru.
Iako se fuksije smatraju biljkama koje vole hlad, potrebno im je mnogo svetlosti da bi rasle i cvetale. Izaberite mesto na otvorenom gde biljke dobijaju direktno jutarnje sunce, dok tokom dana mogu biti u polusenci. Što je klima toplija, to će biti potrebno više hlada.
Fuksije najbolje napreduju tamo gde letnji dani ostaju ispod 29 stepeni Celzijusa, a noći su hladne.
Za sadnju fuksija koristite zemlju bogatu humusom ili koristite laganu organsku mešavinu za sadnice u posudama s dobrom drenažom. I sama saksija je veoma važna: ako odaberete drvenu ili posudu od prirodnih i biorazgradivih vlakana, to će održava ti korenje hladnim i omogućiti biljci da "diše". Glinene saksije deluju isto, ali se brže suše.

Zalivanje fuksija
Fuksije vole vlažno korenje, ali ne i mokro jer tako može doći do truljenja korena.
Na pravilan način zalivajte biljku kada površina zemlje bude potpuno suva (recimo, 1-1,5 cm površinskog sloja tla).
Biljka u saksiji u punom cvatu traži vodu jednom dnevno ili eventualno dva puta kad su dali vrlo topli i suvi.
Ne zalivajte uvenulu biljku po podnevnoj vrućini ako je zemlja još uvek vlažna, a slobodno prskajte lišće da biste ga orosili i smanjili površinsku temperaturu. Takođe, po najvećim vrućinama premestite biljku na hladnije mesto.
Đubrenje fuksije
Način na koji negujete svoje fuksije u martu i aprilu uticaće na to koliko one napreduju i cvetaju tokom leta.
Počnite u proleće sa redovnim rasporedom đubrenja, počevši od lagane primene svake nedelje. Dobro pravilo je da pomešate uravnoteženo vodorastvorljivo đubrivo i "hranite" fuksije svake nedelje.
Možete preći na formulu specijalnih đubriva za cvetanje kada biljke postavljaju pupoljke, ali nemojte potpuno prekidati davanje azota jer fuksije nastavljaju da rastu dok cvetaju.

Zapamtite da biljka u saksiji zahteva redovno đubrenje jer ima malo zemlje za zadržavanje hranljivih materija, a često zalivanje ih brže ispira. U područjima sa hladnim zimama, prestanite sa đubrenjem u jesen kako biste biljke očvrsli pre nego što uđu u stanje mirovanja.
Većini fuksija su potrebni dugi dani za cvetanje. Neke sorte, posebno hibridi F. triphylla, mogu cvetati tokom cele godine ako je klima blaga.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Festival cveća u Junanu