Ako ste negde primetili prelepe zelene biljke oštrih listova koji se pružaju uvis, krajeva jarkih i efektnih boja, nema šanse da niste uzdahnuli oduševljeno. Sjajna vest: ona skoro da brine sama o sebi!

Dracene su vrlo popularne na našim prostorima, a jedna od najzahvalnijih takvih kućnih biljaka – koje traže malo nege, a zaista pružaju mnogo svojom lepotom – jeste Sansevieria cylindrica, odnosno cilindrična sanseverija.
Ova sukulentna biljka često je izbor za ukrašavanje prozorskih daski, polica i klub stolova, a neretko je viđamo i u kancelarijama ili generalno radnom prostoru.
Možda vam je poznata i pod imenima cilindrična sablja, cilindrična zmija ili afričko koplje, a u pitanju je vrsta sanseverije kojoj se često okreću oni koji nemaju mnogo vremena i interesovanja za negovanje sobnih biljaka.

Sjajno je rešenje za biodekoraciju prostora, pa zaista vredi ukrasiti bilo koji kutak u kojem boravite baš ovom biljčicom. Što se tiče njenih prelepih raznobojnih završetaka, možda će vas razočarati što je u pitanju plišana navlaka na vrhovima, ali sanseverija u svakom slučaju ostavlja lep utisak.
Kako se neguje cilindrična sablja?
- Držite na dobro osvetljenom prostoru. Sanseverija zahteva svetlost, ali ne direktnu i ne smeta joj poluhlad. Ako je stavite u mračniji prostor, međutim, ne očekujte da napreduje preterano, a tada neće ni procvetati.
- Prija joj umerena temperatura. Ova prelepa biljka uživa na temperaturi između 18 i 26 stepeni, ali toleriše i niže temperature, iako ne bi trebalo da se spuštaju ispod 13 stepeni.
- Trpi suv vaduh, ali pazite. Sablji ne smeta suvlji vazduh, kakav je često u kući tokom zime zbog grejanja, a vodite računa da bude na promaji ili blizu otvora za ventilaciju.
- Zalivanje sanseverije. Ova biljka traži nešto ređe zalivanje jer ima zadebljale listove u kojima zadržava mnogo vode. U zimski danima se ona zaliva jednom mesečno, a tokom leta i proleća na svakih deset dana, ali svakako vodite računa o uslovima u kojima boravi i osluškujte njene potrebe.
- Đubrenje cilindrične sablje. Što se tiče prihrane, obično se savetuje da se đubri jednom mesečno od proleća do zime.
* Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i Zakonom o javnom informisanju i medijima.
BONUS VIDEO
Festival cveća u Junanu